Coraz częściej spotyka się przestępstwa, w których pokrzywdzonymi są osoby starsze. Sprawcy nie zważają na status społeczny swoich ofiar, działają w różnorodny sposób, wykorzystując ich zaufanie i dobre serce. Najczęstsze sposoby oszustw:
1) NA POLICJANTA Rozmówcy informują o tajnej akcji policyjnej przeciwko oszustom wyłudzającym pieniądze, a osoba do której dzwonią musi pomóc w jej przeprowadzeniu. Ma przygotować posiadaną gotówkę i pozostawić ja we wskazanym miejscu, przekazać innej osobie lub przelać na podane konto.
2) NA WNUCZKA Oszust telefonuje do ofiary i ukierunkowuje ją tak, aby sama podała mu imię osoby dla siebie bliskiej. Tym samym podświadomie utwierdza ją w przekonaniu, że rozmawia np. z wnuczkiem. Informuje, że pilnie potrzebuje pieniądze po które ma zgłosić się znajomy, gdyż on sam nie może przyjechać.
3) NA WYPADEK Oszuści dzwonią z informacją, że bliska nam osoba spowodowała wypadek drogowy i trzeba wpłacić określoną kwotę, aby uniknąć konsekwencji, w tym aresztowania. Nie przekazuj pieniędzy osobie nieznanej i nie umawiaj się na takie spotkania.
Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
ROZŁĄCZ SIĘ I NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ dzwoniąc pod NUMER ALARMOWY 112.
NIE WPUSZCZAJ DO MIESZKANIA NIEZNAJOMYCH. Oszuści pukają do drzwi pod różnym pretekstem: oferując sprzedaż tworów, podając się za listonosza, urzędnika, hydraulika, przedstawiciela fundacji itp. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystują nawet chwilową nieuwagę i okradają domowników.
ZABEZPIECZ DOM PRZED WŁAMANIEM I KRADZIEŻĄ. Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Nie zostawiaj kluczy „schowanych” w pobliżu wejścia do domu. Jeśli wyjeżdżasz, poproś zaufaną osobę lub sąsiadów o opiekę nad domem.
ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE! KONIECZNIE używaj elementów odblaskowych po zmierzchu.
ZAPAMIĘTAJ swój numer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, przechowywanej obok karty.
Justyna Litewka (GOPS Wielka Wieś)