W środę, 11 marca gościliśmy w naszej gminie Tima Guenard – człowieka, który okazał się „silniejszy od nienawiści”. Spotkanie, które odbyło się w hali sportowej w Gimnazjum w Białym Kościele, rozpoczęło się odczytaniem przez Panią Anetę Solarz – Kierownika GOPS, bardzo poruszającego fragmentu książki Tima, co wprowadziło słuchaczy w klimat świadectwa głoszonego przez Tima. Przez blisko dwie godziny, w absolutnej ciszy Tim opowiadał o swoich doświadczeniach życiowych.

Porzucony w wieku trzech lat przez matkę, katowany przez ojca, wiele lat żył na ulicy. Jego życie determinowały trzy pragnienia: zostać wyrzuconym z poprawczaka, zostać szefem bandy i zabić swojego ojca. Dwa pierwsze zrealizował, trzeciego nie. Dzięki ludziom, których spotkał na swojej drodze, jak sam mówi „podstawił nogę genetyce” i wyzwolił się z pętli nienawiści… Dziś podróżuje po całym świecie, aby dzielić się swoją historią z innymi, ale nie przestrzegać – lecz aby dawać nadzieję. Spotkanie było niezwykle wzruszające, w oczach wielu osób pojawiły się łzy, magnetyczny wzrok i słowa wypowiadane przez Tima nikogo nie pozostawiały obojętnym…

                „Wokół mnie lata pszczoła, brzęczy przy mojej twarzy, wraca do kwiatka, już ciężka od pyłku. Jej życie przypomina partyturę. Wygrywa nuty swojego dziedzictwa, wiekowych nakazów przekazywanych przez kod genetyczny. ­Pszczoła, jak każde zwierzę, nie może zmienić zaprogramowanego zachowania.
A człowiek, owszem, tak.
Człowiek może wstrząsnąć swoim życiem na dobre i na złe.
Ja, syn alkoholika, porzucone dziecko, podłożyłem nogę losowi. Genetyce kazałem skłamać. I z tego jestem dumny.”

                                                                                                              /Tim Guenard w: „Silniejszy od nienawiści”/